F.A.Q. – Najczęściej zadawane pytania
Ile czasu może trwać cały proces redakcyjny od zgłoszenia artykułu do jego ewentualnego opublikowania?
Proces redakcyjny może trwać do kilku miesięcy, w zależności od tego czy artykuł zostanie ostatecznie zakwalifikowany do druku czy nie.
Artykuły zgłaszane do Redakcji są poddawane procedurze recenzyjnej oraz wstępnej ocenie wewnętrznej o charakterze formalnym i merytorycznym przez Redakcję czasopisma. Po wstępnej weryfikacji Autorzy informowani są o przyjęciu lub odrzuceniu tekstu co powinno nastąpić w ciągu miesiąca od jego zgłoszenia. Zakwalifikowane teksty kierowane są do recenzji przez kompetentnych recenzentów spoza Redakcji. Proces recenzji nie powinien trwać dłużej niż dwa miesiące. W przypadku recenzji pozytywnej lub warunkowej Autorzy dokonują korekt swoich tekstów zgodnie z zaleceniami i uwagami recenzentów oraz odsyłają poprawiony tekst do Redakcji w uzgodnionym terminie.
W przypadku artykułów odrzuconych na etapie wstępnym autor dostaje informację w ciągu miesiąca od zgłoszenia materiału, a w przypadku artykułów poddanych recenzji, odpowiedź powinna być udzielona do dwóch miesięcy od zgłoszenia. Jak wygląda proces recenzji w czasopiśmie?
Recenzja opiera się na czterech głównych częściach:
1. Czy artykuł wnosi coś nowego do przedmiotu badań?
2. Ocena warsztatu metodologicznego autora.
3. Ocena bazy źródłowej.
4. Ocena języka autora.
5. Ocena abstraktu.
więcej Czym jest ghost-writing?
Ghost-writing to sytuacja, w której napisanie pracy zostało zlecone za wynagrodzeniem osobie trzeciej. Ghost-writing stanowi złamanie zasad etycznych czasopisma i jest nieakceptowalne.
więcej Czym jest plagiat?
Za plagiat uważa się przywłaszczenie całości lub mniejszej części cudzego tekstu. Stanowi naruszenie praw autorskich, złamanie zasad etycznych czasopisma I jest nieakceptowalny.
więcej